Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty (SAE) sú federáciou siedmych samostatných emirátov, nachádzajúcich sa na Arabskom polostrove v Perzskom zálive. Hlavným mestom je Abu Dhabi, ale najznámejším a najväčším je Dubaj. Emiráty majú rozlohu 83600 kilometrov štvorcových a žije tam viac než 8 miliónov ľudí, ktorí platia dirhamom a ich rodným jazykom je arabčina, ale takmer všetci hovoria anglicky.

V Spojených arabských emirátoch je možnosť podnikať tromi spôsobmi:

- založením offshore spoločnosti v Ras Al Khaimah (RAK), ktoré sú však obmedzené na podnikanie mimo územia SAE, takže v SAE je reálne len ich sídlo, ale obchodné operácie prebiehajú mimo SAE a entít, ktoré v UAE pôsobia.

– založením spoločnosti, alebo otvorením pobočky zahraničnej spoločnosti (branch), v niektorej zo zón voľného obchodu (free trade zones). Firmy pôsobiace v zónach voľného obchodu majú väčšie možnosti, ako v SAE podnikať. Priamo môžu obchodovať s ďalšími firmami, ktoré sídlia v zóne, mimo zóny môžu obchodovať tiež, ale len prostredníctvom miestneho autorizovaného agenta (vieme zabezpečiť). Spoločnosti sídliace v niektorých zónach však môžu nakupovať nehnuteľnosti v SAE, čím majú oproti klasickým RAK offshore spoločnostiam značnú výhodu. Najznámejšie zóny voľného obchodu sú: Jebel Ali Free Zone (JAFZ), Jumeirah Lake Towers Free Zone (JLT), Ras Al Khaimah Free Trade Zone (RAK), Dubai International Airport Free Zone (DAFZ), Dubai Internet City, Dubai Media City, Sharjah Airport International Free Zone, Ajman Free Zone (AFZ), Dubai Multi Commodities Centre (DMCC), Dubai Gold and Diamond Park a Hamryiah Free Zone. Každá zóna má svoje plusy a mínusy a rozdielne poplatky a náklady na podnikanie, ceny začínajú od 10 tisíc euro. Založenie spoločnosti v zóne voľného obchodu umožňuje získanie rezidenčného a pracovného víza až na dobu troch rokov.

- založenie LLC (limited liability company) mimo zóny voľného obchodu (mainland). Spoločnosť môže voľne podnikať na celom územi SAE, avšak 51% spoločnosti musí vlastniť miestny občan, alebo je spoločnosť vlastnená miestnym občanom. Vlastnícka štruktúra však nemá vplyv na rozdelenie zisku, ktorý môže byť 100% pre zahraničného podnikateľa a miestny občan plní v spoločnosti len formálnu funkciu (za poplatok). Zahraničný občan môže byť riaditeľom spoločnosti.

Offshore spoločnosti sa zakladajú v Emiráte Ras Al Khaimah (skratka RAK), v zóne voľného obchodu (RAKFTZ). Emirát RAK je od Dubaja vzdialený len niekoľko minút autom, v blízkosti sú tri letiská. Od bežných spoločností, zakladaných v Spojených arabských emirátoch sa líšia hlavne cenou, či už za licenciu podľa odboru podnikania, alebo nutnosťou mať sídlo a stálu kanceláriu v obchodných zónach.

Medzinárodné spoločnosti sídliace v Spojených arabských emirátoch sa používajú na obchodné operácie medzi Áziou, Európou a Afrikou, SAE sú považované za most medzi tromi kontinentmi. Taxfree zóny a finančné centrá na medzinárodný obchod, jeho sprostredkovanie a špičkové bankové služby. Legislatíva v RAK je moderne koncipovaná aj na ochranu majetku, súkromia a tvorenie holdingových štruktúr. Spoločnosti sa využívajú aj na investovanie a kúpu nehnuteľností. Dokumenty o založení firmy sa vydávajú aj v angličtine. SAE sú špičkovou, prestížnou destináciou, firmy sídliace v tejto destinácii sa tešia veľkému rešpektu. Oproti niektorým offshore jurisdikciám sú Spojené arabské emiráty skutočne silnou ekonomikou, firmy sídliace v tejto destinácii sa už teraz označujú ako budúcnosť offshore podnikania.

Presné nacenenie založenia spoločnosti v zóne voľného obchodu a LLC spoločnosti vopred je veľmi obťiažne, kvôli množstvu premenných a druhov licencie.

Základné informácie pre založenie offshore firmy v Spojených arabských emirátoch:

 • Druh spoločnosti: IC (international company)
 • Čas potrebný na založenie spoločnosti: 3-5 dní
 • Typ práva: na výber podľa požiadavky klienta
 • Výška dane pre firmy: 0% (navždy)
 • Povinnosť podávať daňové priznanie: nie
 • Povinnosť viesť účtovníctvo: nie
 • Minimálny počet akcionárov (spoločníkov): 1
 • Minimálny počet riaditeľov (konateľov): 1
 • Akciový kapitál: štandardne 1000 AED, nie je potrebné splatiť
 • Mena v ktorej môže byť kapitál uvedený: štandardne AED, ale môže byť ľubovoľná
 • Verejne dostupný register firiem: nie
 • Povinnosť menovať sekretára spoločnosti: nie
 • Zmena sídla do inej krajiny: áno
 • Umiestnenie krajiny na šedej listine OECD: nie
 • Miesto konania valných zhromaždení: kdekoľvek na svete
 • Existencia zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia so SR a ČR: nie so SR, áno s ČR
 • Existencia zmlúv o výmene daňových informácií so SR a ČR: nie
Cena za založenie prvý rok v ďalších rokoch
IC spoločnosť 2499€ 1999€
IC + full nominee služba 2999€ 2499€

* Pre založenie účtu priamo v Spojených arabských emirátoch je nutná osobná prítomnosť majiteľa spoločnosti. Máme však na výber viacero destinácii, kde nie je potrebná osobná prítomnosť klienta (platí základná sadzba).

V cene sú všetky potrebné dokumenty, kuriér a plné moci pre podnikanie, avšak nie sú overené apostilom, nakoľko SAE nepodpísalo Haagsku konvenciu (Certificate of incorporation, Memorandum and Articles of Incorporation, Share Register form, General Power of Attorney atď.).

Ďalšie doplnkové služby:
Zmeny v spoločnosti ako zmena spoločníkov a konateľov 299€
Zmena registračného agenta a sídla spoločnosti 299€
Vystavenie certifikátu „Good Standing” 199€
Vystavenie certifikátu „Incumbency” 199€
Kuriérske služby kvôli doručeniu dokladov od 80€
Cena za založenie free trade zone spoločnosti prvý rok v ďalších rokoch
Free trade zone spoločnosť dohodou dohodou
Free trade zone spoločnosť + full nominee služba dohodou dohodou
Cena za založenie LLC (bez obmedzenia) prvý rok v ďalších rokoch
Limited Liability Company dohodou dohodou
Limited Liability Company + full nominee služba dohodou dohodou
Ďalšie informácie na osobnom stretnutí
so zástupcom našej spoločnosti.
Kontaktujte násBooking.com